Značka KB Košice nekončí, profesionáli však áno

Trinásteho mája prehrali basketbalisti KB Košice piaty finálový duel na palubovke Levíc a o deň neskôr prišla ešte mrazivejšia sprcha pre fanúšikov „býkov“. Prezident klubu František Sabol v stanovisku oznámil koniec profesionálneho fungovania Klubu Býkov. Mnohí v tom čase hovorili, že ide len o gesto frustrácie a časom sa dá všetko do poriadku. S odstupom niekoľkých týždňov sme sa so šéfom vicemajstrovského klubu stretli a opýtali sme sa ho aj na to, či si to s fatálnym rozhodnutím predsa len nerozmyslel.

Pán Sabol, platí s odstupom času vaše rozhodnutie ukončiť pôsobenie KB Košice v Eurovia SBL Lige?

František Sabol: Určite áno! Článok, v ktorom som oznámil toto rozhodnutie som písal s chladnou hlavou a po konzultácii s vedením a sponzormi. Dnes by som napísal to isté. Stojím si za všetkými bodmi, aj keď možno vyvolali polemiku. V novej sezóne SBL Ligy Košice štartovať nebudú.

Znamená to zánik značky KB Košice?

Nie. Mali sme záujem odovzdať túto značku niekomu, kto je slušný človek a kto má kladný vzťah k basketbalu. Dohodli sme sa preto s našimi kamarátmi, ktorých chlapci hrávajú basketbal a venovali sa mládeži aj predtým. Podporovali sme ich aj v predošlej sezóne a našli sme spoločnú reč týkajúcu sa pokračovania KB Košice. Nechceme, aby tento šport v Košiciach skončil a pokračovať teda bude s novým vedením v druhej najvyššej lige. Do mesiaca vysporiadame vzájomné vzťahy a klub odovzdáme s čistým štítom. S hráčmi a trénermi sme sa vyrovnali už dávnejšie, teraz splatíme ešte dobiehajúce faktúry. Prvoligovému tímu KB Košice som pomohol nájsť pár sponzorov, aj keď tie sumy sú samozrejme nepatrne nižšie ako tomu bolo v predošlých rokoch. Jediným profesionálnym trénerom klubu bude pán Jozef Rešetár a samotní hráči budú mať status amatérov. V tomto prípade sa ich teda nebude týkať zákon o športe.

Pôjde teda o tím bez legionárov?

Určite áno. Bude to mužstvo košických odchovancov a budúcich reprezentantov. S touto myšlienkou sa stotožnili aj ich rodičia a moji priatelia z nového vedenia nemajú toho času ambíciu ťahať sem cudzincov. Pôjde teda o mladý tím na amatérskej báze.

Je možné, že sa po prípadnej zmene zákona o športe vráti KB Košice na vydobyté pozície?

Rozumiem mottu tohto zákona, ktorý mal za cieľ priblížiť náš šport iným krajinám. Náklady pre kluby však neúnosne vzrastú a sponzori, ktorí ich financujú, z toho nemajú žiadne úľavy. V tejto oblasti sa musí urobiť kus práce. Náš šport pôjde opäť nahor až vtedy, ak budú motivovaní ľudia, ktorí sú ochotní dávať do neho svoje peniaze. Teraz nie je nikto prorokom, ale čas ukáže, ako dopadne náš profesionálny šport. Štát by mal navyše podporiť strediská vrcholového športu, podporovať mládež. Jej rast nemôže byť len vecou rodičov. Potom to bude vyzerať tak, ako povedal Vinco Lukáč. Že niektorí bohatí oteckovia vybavia synom miesto v prvej päťke či ich dotlačia kopať penaltu. Deti musíme podchytiť systémovo. Aby neboli na ipadoch a pri telke. Toto je úloha pre ministerstvo školstva a vládu. Postupom času sa totiž prepadneme do B a C kategórií. A to by bolo smutné, pretože tu máme stále šikovné deti.

Aké boli tri roky profesionálneho fungovania KB Košice?

Straty a zisky sú v rovnováhe a ja som to vnímal pozitívne. V rámci VÚSCHu sa starám roky o množstvo zamestnancov a tieto veci som sa snažil implementovať aj v rámci športového klubu. Podarilo sa nám získať úctu aj klubov s omnoho väčšou tradíciou. Nechcem sa opakovať, ale nemohli sme ďalej vypisovať bianco šeky, keď sme nemali garanciu finančne vykrytej sezóny. Čo by sme potom robili v decembri či v januári? Bolo by hazardom rozbehnúť sezónu a potom čítať, že neplatíme faktúry. O problémoch športových klubov dnes čítame denne a nechcem byť zlým prorokom – budú ešte pribúdať. Boli sme štvrtí, tretí a druhí. Dvakrát sme získali Slovenský pohár a pre nás to znamenalo jediné – v novej sezóne by sme chceli bojovať o titul. Nemáme však prostriedky na zisk takej kvality. Nemali sme možnosť dostať tú šancu a priemerné mužstvo my skladať nebudeme.

Finančné problémy sa dajú očakávať aj v iných kluboch. Nedalo sa teda predpokladať, že tak ako by išla dole kvalita kádra KB, išla by dole aj kvalita ostatných mužstiev a hra o titul by tak bola reálna?

Správne naznačujete, že to nie je len o rozpočtoch, ale aj o kvalite. Aj v novej sezóne by išlo o celkom vysoké vynaložené peniaze, ale ísť sa pozerať na niečo, čo už nemá takú kvalitu? Prepáčte, ale to sú peniaze ľudí, ktorí ich zarobili a dávajú to z vlastného. A potom sa majú pozerať na niečo, z čoho bolia oči? Kvalita pôjde podľa mňa dole. Bez veľkých sponzorov sem neprinesiete kvalitu zo zahraničia. Všade sa píše, že sem kluby zbytočne ťahajú toľko legionárov. Je to však povrchné. V našej lige boli reprezentanti, juniorskí reprezentanti, či slušní Američania. Áno, aj my máme dobrých hráčov, ale tých je málo. Či sa to niekomu páči, alebo nie, kvalita sa momentálne nachádza v USA a v Srbsku. Pozrite si olympiády a majstrovstvá sveta. Netvárme sa preto, že to Slováci vymysleli tento šport a sú v ňom najlepší. Mne bola vždy sympatická Karlovka a mali sme s nimi skvelé vzťahy. Vždy keď k nám prišli, pozvali sme ich na večeru a posedeli sme si s nimi aj u nich. Odvádzajú poctivú prácu, ale vidíte, ich úspechom je postúpiť do play-off. Bez legionárov to jednoducho nejde. Tí ťahali prím ešte aj v mužstvách, ktoré boli na dne tabuľky. Áno, nie je to taká špička, akú vidíme v najlepších ligách sveta, ale my sa tu nemôžeme rovnať s euroligovými klubmi, ktoré majú rozpočty na úrovni klubov z futbalovej Ligy majstrov.

Bezprostredne po sezóne ste prezentovali sklamanie z finálových výkonov Svetozara Stamenkoviča. Ako to vnímate s odstupom času?

Nechcem tu pokračovať v nejakej slovnej vojne cez médiá. Povedal som svoj názor, za ktorým si stojím a ako človek, ktorý zháňal pre klub financie, som na to mal právo. On povedal svoj názor a súhlasím, že mal podiel na našom postupe do finále. Za to bol predsa platený. Nikto mi však nevezme, že vo finále sklamal a zbytočne to nechcem rozvádzať. Želám mu, aby mal všade také dobré podmienky, aké mal v Košiciach.

A čo kritizované výkony rozhodcov?

Aj za týmto si stojím. Každý kto rozumie basketbalu vie, že druhý zápas nám rozhodcovia zobrali. Môžu dávať vyjadrenia aké chcú. Nikto nepovedal, prepáčte, ten záver druhého zápasu rozhodcovia nezvládli a preto sme ich stiahli z akcie. Na Slovensku sa to všetko hrá na mŕtve duše. Asi však nie je náhodou, že nikto z týchto rozhodcov už ďalej nepískal. Stále však opakujem, Levice si titul zaslúžili. Mali najlepšie vyskladané mužstvo, mali najlepšie vyskladaných legionárov. Bolo by príjemné skončiť titulom, aj keď potom by sa nám končilo ešte ťažšie. Teraz tu máme uhorkovú sezónu, ale počkajte na to, čo sa začne diať v septembri a neskôr. Klobúk dole pred tými, ktorí dokážu naplniť rozpočty aj za nových podmienok. Keď som sa u nás opýtal hráčov, či sú ochotní ísť s platmi nadol o toľko a toľko, tak nezodvihol ruku nikto. V súčasnej situácii pre nás nie je možné udržať také podmienky, aké sme vytvárali doposiaľ.

Autor: KOŠICE ONLINE

Start a Conversation

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *