Londýnsky zážitok prezidenta Býkov umocnil triumf na Interi

Trpkosť prvej domácej prehry sezóny s Prievidzou nahradila veľmi rýchlo radosť z prestížneho triumfu na palubovke majstra a lídra tabuľky. Basketbalisti KB Košice obrali bratislavský Inter o domácu neporaziteľnosť, keď dokázali v súboji 25. kola Eurovia SBL Ligy triumfovať na jeho palubovke 81:75.

Cenný triumf ako ideálna reakcia

Veľmi sa z tohto víťazstva teším, pretože je to cenný triumf a prišiel v pravý čas,“ okomentoval sobotňajší úspech prezident KB Košice František Sabol. „Rešpektujem silu a históriu Interu, rešpektujem ich silné vedenie, silného trénera a silný káder. Sú to obhajcovia titulu a lídri ligy. Teší ma preto, že máme s Interom pozitívnu bilanciu a ukázali sme, že dokážeme vyhrať aj u lídra tabuľky. To len poukazuje na všeobecné konštatovanie, že tohtoročná sezóna je veľmi vyrovnaná. Teraz už niet v lige tímu, ktorý by doma neprehral a myslím si, že sa môžeme tešiť na skvelé play-off.“

Hlavu klubu potešila predovšetkým reakcia, ktorú tím ukázal po dvoch prehrách v Leviciach a s Prievidzou.

Nie je to dobré iba pre nás, ale aj pre naše okolie a určite to zvýši rešpekt súperov voči nám,“ poznamenal F. Sabol a následne ponúkol malé zamyslenie týkajúce sa reakcií, ktoré zaznamenal počas posledných dní: „Slovensko je špecifická krajina. Ak máte úspech, tak vám niektorí ľudia závidia a ak sa trápite, tak sa z toho ľudia tešia. Mali sme najdlhšiu víťaznú šnúru v lige v podobe trinástich triumfov a počas nej sme porazili kompletnú špičku tabuľky. Vyhrali sme v Prievidzi, vo Svite, doma sme porazili Levice, Inter i Komárno. Vtedy sa to bralo ako samozrejmosť. Prišli dve prehry, pri ktorých sme zlyhali v obrane a v chcení. Okamžite sa vyrojili komentáre „fanúšikov“ a takzvaných odborníkov na basketbal. Viacerí ľudia ma opakovane kontaktovali s otázkou, či dôjde k výmene trénera. My sme si v šatni samozrejme svoje veci povedali a výsledkom bola reakcia na Interi.“

Utíšili krikľúňov

Faktom je, že stolička trénera Miljana Čuroviča je pevná ako storočný dub a reakcie požadujúce zmeny nechali prezidenta Klubu Býkov chladný.

„Treba dať klobúk dole pred všekými ľuďmi, ktorí zháňajú finančné prostriedky pre basketbal a vôbec pre fungovanie športových klubov. Viem, aké je to ťažké a z toho pramení môj údiv na komentároch ľudí, ktorí pokrikujú z tribún, či útočia na sociálnych sietiach. Vykrikujú tam nezmysly v štýle, že by sme mali dať šancu Slovákom z druhej ligy a podobne. My sme otvorení každému, kto pomôže nášmu klubu. Sú však ľudia, ktorí iba kritizujú. A teraz po Interi sú zrazu ticho,“ upozornil František Sabol, podľa ktorého je pozícia trénera Čuroviča neohrozená.

V tomto smere som v absolútnom kľude. Vlani sme bili všetkých hlava nehlava, vyhrali sme základnú časť a potom sme ledva prešli prvým kolom play-off. Pokračujeme teda vo svojej práci a cieľom je teraz vybudovať si čo možno najlepšiu pozíciu pre vyraďovaciu časť. Druhým cieľom je blížiaci sa Slovenský pohár, ktorý hostíme v Košiciach. Netajíme sa ambíciou obhájiť ho, aj keď vieme, že doma nie je nikto prorokom a potvrdzujú to aj skúsenosti z predošlých rokov. Hlavným cieľom sezóny je samozrejme uspieť v play-off. Netajíme sa finálovými ambíciami a v každom športe platí, že keď sa do finále dostanete, tak v ňom nechcete prehrať. Máme podmienky, trénerov i hráčov, ktorí predstavujú základ pre boj o titul. Zdôrazňujem, že tréner má našu plnú dôveru. Niektorí niektorí jednotlivci v družstve majú možno niekedy pocit, že sú na rekreácii, ale za rekreáciu je treba aj zaplatiť.“

V súvislosti s prehrou proti Prievidzi bolo spomenuté aj malé narušenie koncentrácie, o ktoré sa postarala košická mestská polícia. Tá „ozdobila“ autá hráčov počas tréningu papučami. Celkovo je na zamyslenie, že basketbalisti, ktorí robia dobré meno mestu, musia dvakrát denne platiť parkovné pri hale.

Ja to nebudem komentovať a dozvedel som sa o tom ex post. Hráči sú samozrejme profesionáli a ani takéto veci by nemali hrať rolu z pohľadu ich prípravy na zápas,“ okomentoval nepríjemnú situáciu F. Sabol.

Veľký londýnsky zážitok

Okrem víťazstva v hlavnom meste potešil prezidenta KB Košice v posledných dňoch aj jedinečný zážitok, ktorý si doprial v metropole Anglicka. Vďaka blízkemu priateľovi totiž získal VIP lístky na zápas NBA Philadelphia 76ers – Boston Celtics v londýnskej O2 Aréne.

Bol to typický americký basketbal, v ktorom to padalo raz jednej, potom druhej strane. Osobne som fandil Bostonu a potešilo ma jeho víťazstvo. Pozitívne ma prekvapilo, že hoci prehrávali o dvadsať bodov, stále hrali svoju hru,“ podelil sa s nami o svoj veľký basketbalový zážitok šéf KB Košice. Malým sklamaním boli pre neho iba detaily, ktoré nefungovali podľa všeobecných predstáv fanúšikov basketbalu. „Boli tam veľké bezpečnostné opatrenia, veľká šou, ale trochu ma prekvapilo, že cez polčas ste si nemohli kúpiť adekvátne občerstvenie a vypredané boli už aj suveníry.“

Celtics patria medzi jeho obľúbencov, no z pohľadu NBA radí z pohľadu svojich preferencií vyššie iný tím. „Mám rád mužstvá, ktoré sa neboja zodvihnúť, idú za svojim a hrajú útočný, trojkový basketbal. Fandím preto hlavne Golden State Warriors, ale v tomto prípade som bol jasným fanúšikom Celtics. A myslím si, že to platilo o väčšej časti haly, ktorá bola bielo-zelená. V každom prípade to bol veľký zážitok a oplatilo sa ísť na otočku do Londýna,“ dodal František Sabol.

Start a Conversation

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *