Leško: Tímu veríme, do play-off ideme s nohami na zemi

Už dnes o osemnástej hodine odštartuje najdôležitejšia fáza sezóny, ktorou je play-off. Basketbalisti KB Košice vykročia do vyraďovacích bojov domácim súbojom proti Iskre Svit.

Na prahu play-off sme sa pozhovárali so športovým riaditeľom klubu a asistentom trénera Richardom Leškom.

Aké je vaše hodnotenie základnej časti a doterajšieho priebehu sezóny?

Richard Leško: Základná časť ukázala niekoľko tvárí nášho mužstva. Ukázali sme potenciál vysokej kvality. Vyhrali sme Slovenský pohár a štyrikrát sme porazili Inter. Boli tam však aj výpadky, kedy mužstvo nehralo to, na čo má. Výsledkom je štvrté miesto, na ktoré sme spadli až v posledných minútach dlhodobej časti. Nehodnotíme to teda perfektne, ale určite to nebolo ani zlé. Poviem to takto, do play-off vstupujeme s veľkými očakávaniami.

V porovnaní s predošlou sezónou to bolo z pohľadu kádra veľmi pokojné. Odišli len Eric Palm a Radenko Pilčevič, prišiel Pedja Stamenkovič. Išlo o prejav spokojnosti s tímom?

Dá sa povedať, že áno. Posuny v kádroch sú počas sezóny bežné a normálne. My sme to mali v tomto smere celkom pokojné a zmeny boli minimálne. Teší nás to, pretože je výhodné mať pohromade stabilný káder. To, že tomuto družstvu veríme, sme ukázali aj pred koncom prestupového obdobia, kedy sme sa už neposilňovali. Títo chlapci vyhrali pohár a veľa veľkých zápasov v lige. My teda veríme ich zohratosti a kvalite.

Akú sériu očakávate proti Svitu?

Bude určite veľmi zaujímavá. Pre všetkých aktérov i pre divákov. Je to východoslovenské derby a viacerí hráči obliekali v minulosti ten či onen dres. Svit má veľmi dobrú sezónu. Hlavne doma je silný a nie náhodou skončil na piatej pozícii. Bude to preto veľmi ťažká séria, na ktorú sme sa snažili pripraviť veľmi poctivo. Nemôžeme uvažovať o nejakom semifinále, ale myslieť od zápasu k zápasu. Pôjdeme do toho s maximálnym rešpektom a koncentráciou.

Proti Svitu ste odohrali štyri vzájomné zápasy a sledovali ste ho aj vo dvoch zápasoch v rámci pohára v Angels aréne. Máte ho dokonale prečítaný?

Poznatkov nie je nikdy dosť a pred play-off sme si samozrejme pozerali aj videá z iných zápasov. Urobili sme všetko preto, aby sme ich poznali do detailu. Rozhodne sa však na ihrisku a nie za videom.

Aké sú silné stránky Svitu?

Nechcem odkrývať karty, ale každý vie, že Svit sa opiera o vynikajúce výkony legionárov. Majú najlepšieho strelca ligy, majú výborne obsadené ostatné pozície. Sadlo im to, hrajú dobre. Máme to však naštudované a pokúsime sa otupiť ich hlavné zbrane.

Vlani ste absolvovali výbornú základnú časť, no play-off prinieslo sklamanie. Aké ste si z toho vzali ponaučenie?

Ukázalo sa, že play-off je iná súťaž a nejde o klišé. Teraz nevyžijeme z toho, že sme vyhrali pohár či iné zápasy. Musíme preto nastúpiť s pokorou a každý zápas hrať tak, ako keby bol posledný. Vlani sme do toho vleteli s hlavami hore a ukázalo sa, že sme to úplne nezvládli. Teraz ideme zo štvrtej pozície a to je veľký rozdiel. Možno nám to pomôže ostať nohami na zemi.

Aké play-off očakávate všeobecne? Budú to mať favoriti ťažšie ako v minulosti?

Toto play-off bude podľa mňa vynikajúce. Liga je ešte vyrovnanejšia ako vlani a okrem našej série bude určite veľmi zaujímavá napríklad séria Prievidze proti Komárnu. Črtajú sa i skvelé semifinálové dvojice, no podstatné je prejsť cez prvé kolo. Bude to podľa mňa vyrovnané a môže dôjsť aj k prekvapeniam. Teda až na Handlovú a Karlovku.

Na záver si povedzme o vstupnom. Mení sa jeho výška v porovnaní so základnou časťou?

Je tu malá zmena. Vstupné pre dospelých sa zvyšuje na 4 eurá, dôchodcovia a mládež do 15 rokov zaplatia 2 eurá. Deti do 6 rokov a ZŤP majú vstupné naďalej zadarmo a dobrou správou je, že permanentky platia ďalej. Celosezónna vernosť sa teda oplatí.