Čurovičov recept na úspech v play-off: Tím musí hrať ako tím

Už len pár dní ostáva do štartu najdôležitejšej časti sezóny s názvom play-off. Košickí basketbalisti sa vo štvrťfinálovej sérii predstavia proti Iskre Svit a jednoznačným cieľom „býkov“ je postup do semifinále. Do náročných bojov ich povedie muž, ktorý už v minulosti priviedol na zlatý trón Komárno i Prievidzu. Ak má teda niekto recept na úspech, tak je to práve tréner Miljan Čurovič.

 

Pán tréner, aká bola základná časť z pohľadu Býkov?

Miljan Čurovič: Musím povedať, že by sme boli radšej, ak by sme sa umiestnili vyššie, ako na štvrtom mieste. Na druhej strane môžem povedať, že som spokojný s väčšou časťou. Niektoré zápasy ovplyvnili zranenia, niektoré ovplyvnili zranenia. Podstatné však je to, čo príde teraz. Máme zdvihnuté hlavy a ideme sa pobiť do play-off.

Základná časť ukázala aj to, že zvládate ťažké zápasy. Cenné boli víťazstvá v Prievidzi či na Interi, vyhrali ste Slovenský pohár. Dodávajú takéto momenty sebavedomie pred play-off?

Toto družstvo má určite veľkú kvalitu. Iste, mrzí ma, že nám niektoré zápasy nevyšli, ale vieme, že máme silu. Dôležité je, aby sme pred play-off načerpali ďalšiu sebaistotu a aby sme bojovali ako tím. Potom budú naše šance stúpať.

Do sobotňajšieho štartu proti Svitu ostáva pár dní. Na čom pracujete s tímom počas tohto týždňa?

Snažíme sa vyladiť veci pre play-off a zodvihnúť tímovú náladu a chémiu. To bude totiž v play-off kľúčové.

Ako vnímate svojho štvrťfinálového súpera?

Ku Svitu pristupujeme s plným rešpektom. Majú mladého a perspektívneho trénera a počas základnej časti odviedli dobrú prácu. Navyše sa im uzdravili Ivelja s Galatom a v poslednom zápase sa vrátil aj Radonjič. Bude to teda určite veľmi zaujímavé východoslovenské derby.

Vo Svite sa hrá každému veľmi ťažko a presvedčili ste sa o tom v poslednom vzájomnom zápase. Nakoľko dôležitá je preto výhoda domácej palubovky, ktorá je na strane Košíc?

My chceme vyhrať každý zápas. Či už doma, alebo vonku. Musíme sa vždy sústrediť len na najbližšie stretnutie. Vieme, že víťazstvá sa samé nedostavia a základom bude psychická príprava a správny prístup.

V drese Iskry pôsobí štvorica hráčov s košickou minulosťou (Ivelja, Avramovič, Galata, Dratva). Počítate preto so zvýšenou motiváciou súpera?

Rivalita v slovenskej lige funguje a je teda aj medzi Svitom a Košicami. Určite tomu nebudú chýbať potrebné grády a diváci sa môžu tešiť na veľmi bojovnú sériu.

Na Slovensku ste už priviedli k titulom Komárno i Prievidzu. Aký je teda základný recept na úspech v play-off?

Základom je, aby družstvo hralo a správalo sa ako družstvo. Musí mať pevné nervy počas celého zápasu, počas celej série. Bez veľkých cieľov ísť za veľkými cieľmi.

Vaša tvár je vždy hladko oholená. Necháte sa nahovoriť na typickú play-off bradu?

Asi nie. Do toho sa mi veľmi nechce, ale ak to bude mužstvo vyžadovať, tak sa budem musieť podriadiť.