Ako povedal premiér, už tu naozaj nič nie je. Hráči ostali v šoku!

vyjadrenie prezidenta KB Košice Františka Sabola o ukončení fungovania úspešného klubu zapôsobilo ako studená sprcha na fanúšikov, trénerov, športovú verejnosť a samozrejme aj na hráčov.

„Zažili sme šok,“ priznáva pivot Peter Sedmák. „Pán prezident nám to oznámil na spoločnej večeri. Samozrejme, že nám potom prestalo chutiť. Klub fungoval na vysokej úrovni, mali sme výsledky a je škoda, že sa to končí. Nič tomu totiž nenasvedčovalo. Chceli sme bojovať za seba, za mesto, za svoje budúce zmluvy. Teraz sme naštvaní a čakáme, čo bude. Nie je to príjemné.“

Sklamanie, hnev i trpkosť. To všetko sa mieša aj v kapitánovi Richardovi Körnerovi, ktorý predýchava rozhodnutie šéfa klubu iba veľmi ťažko.

„Bolo to pre mňa extrémne prekvapenie. Ešte pred dvomi týždňami nám totiž povedali, že klub pokračuje a financie sú pripravené aj pre novú sezónu. Bol to teda veľký šok a pre mňa obzvlášť. Špeciálne pre mňa, keďže som Košičan. Ak si však ľudia myslia, že sme prehrali finále kvôli tomu, že sme to čakali, tak to nie je pravda. My sme o tomto rozhodnutí naozaj netušili,“ vraví Körner.

Dôvody zániku klubu boli v stanovisku presne pomenované a bolo ich viacero. V každom prípade však nešlo o finálovú prehru.

„Cítim to ako sklamanie všetkých nás. Veľmi sme chceli získať titul, ale vo finále nám to nevyšlo. My hráči a tréneri sme sklamali, ale opakujem, bola to najlepšia sezóna KB Košice a čo by dali za finále iné kluby. Znášame to všetci veľmi zle. Osobne som neprišiel do Košíc na jednu sezónu a je to pre mňa silné sklamanie. Práve naopak, chceli sme byť úspešní, chceli sme hrať európske poháre,“ ťažká si Körner.

Namiesto útoku na Európy skončil v metropole východu v priebehu krátkeho obdobia druhý basketbalový klub. Pre fanúšikov je stále nepredstaviteľné, že v Angels aréne už neuvidia Good Angels ani KB Košice.

„Tak ako povedal premiér, asi tu naozaj nebude nič,“ povzdychol si Peter Sedmák. „Aspoň, čo sa týka športu. Neviem kam to smeruje, ale šport nedostáva podporu a potom toho majú plné zuby ľudia ako pán Sabol. Na jednej strane sa mu nečudujem, na druhej strane som sklamaný, pretože sme mali sľúbené niečo iné. Z funkcionárskeho pohľadu to však vidí inak, ako my hráči.“

Katastrofálny vývoj športu v Košiciach je podľa Körnera alarmujúci. „Je to veľmi, veľmi smutné. Košice boli pätnásť rokov výkladnou skriňou ženského basketbalu a vysoko sa dostal aj mužský basketbal. Teraz to všetko padlo a ja ako Košičan to neviem prehltnúť.“

Fanúšikovia v diskusiách už začali hromžiť na mesto, no faktom je, že konár pod klubom výrazne podpílil predovšetkým Zákon o športe.

„Chápem, že ten zákon nie je dobrý a musí sa s ním niečo robiť. Ak však môžu pokračovať všetky ostatné ženské a mužské basketbalové kluby, tak asi nejde o neprekonateľný problém. Cesta sa dá vždy nájsť a určite by sa dala urobiť nejaká optimalizácia daňových vecí. Ten zákon preto nepovažujem za hlavný dôvod konca klubu. Financie však zbiera pán prezident a on sa takto rozhodol,“ pokračuje Körner.

Pre samotných hráčov znamená toto rozhodnutie pokyn k hľadaniu nových klubov.

„Ak skončí takýto dobrý klub, tak je to nepríjemné. Na Slovensku a v zahraničí sú však aj iné kluby a verím, že si niečo nájdeme. Život pôjde ďalej,“ zamýšľa sa Peter Sedmák, na ktorého nadviazal Rišo Körner. „Musíme si hľadať nové miesta. Slovenská liga prišla o jeden kvalitný klub a miest pre Slovákov bude opäť menej. Liga sa zmenšuje, peňazí bude pri tomto zákone menej a nastane pretlak slovenských hráčov.“

A ako sa bude spomínať na značku KB Košice? V priebehu troch sezón získali „býci“ dvakrát Slovenský pohár a v lige obsadili postupne štvrté, tretie a druhé miesto.

„Bol to úspešný klub. Každý rok napredoval a osobne som čakal, že o rok by sme už ten titul urobili. Mám však také informácie, že klub by skončil aj vtedy, ak by sme získali titul už teraz,“ dodal Peter Sedmák so smútkom v hlase.

Autor: KOŠICE ONLINE

Start a Conversation

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *